Υπηρεσίες - 391292-2020
Βέλγιο-Βρυξέλλες: Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το προσχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις
2020/S 161-391292
Προκήρυξη σύμβασης
Υπηρεσίες
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το προσχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0030
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αυτή η σύμβαση θα στοχεύει στην υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τις γνώσεις που σχετίζονται με το περιβάλλον και απαιτούνται για τον εποικοδομητικό διάλογο με τα κράτη μέλη κατά την προετοιμασία των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
Σκοπός αυτής της σύμβασης είναι η συμπλήρωση των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν εντός της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οι οποίες θα εξετάζουν, θα αξιολογούν και θα παρέχουν ανάδραση σχετικά με τα προσχέδια των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
Η σύμβαση συνεπάγεται την παροχή λεπτομερούς υποστήριξης σε σχέση με την εκ των προτέρων ανάλυση συγκεκριμένων ανά χώρα περιβαλλοντικών στόχων, προετοιμάζοντας μεμονωμένα δελτία ανά κράτος μέλος. Θα παρέχει επίσης ανάλυση των τρεχουσών αναγκών/προκλήσεων για τους περιβαλλοντικούς στόχους και σε συνάρτηση με τις συστάσεις της Επιτροπής για συγκεκριμένους περιβαλλοντικούς στόχους και λαμβάνοντας υπόψη την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία. Μετά την υποβολή του προσχεδίου των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ, η παρούσα σύμβαση θα παρέχει στήριξη στη ΓΔ Περιβάλλοντος ως προς την αξιολόγηση των περιβαλλοντικών τμημάτων του προσχεδίου των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 1 500 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το σχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Assessment Support of Draft CAP Strategic Plans with Respect to Environmental Requirements
Reference number: ENV/2020/OP/0030
II.1.2)Main CPV code90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
This contract will aim to support the European Commission with the environment-related knowledge needed to engage in constructive conversation with the Member States during the preparation of their CAP strategic plans (CAP SP).
This contract aims to complement the work to be carried out within the European Commission that will be screening, assessing and providing feedback on the drafts of CAP SP.
The contract entails providing detailed support relative to the ex-ante analysis of country-specific of environmental objectives by preparing individual fiches per Member State. It will also provide an analysis of the current needs/challenges for the environmental objectives and in light of the Commission’s Recommendations for environmental related specific objectives and taking into account the European Green Deal. Following the submission of the draft CAP strategic plans, this contract will support DG Environment in the assessment of the environmental-relevant parts of the draft CAP SP.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)90700000 Environmental services
II.2.4)Description of the procurement:
Assessment support of draft CAP strategic plans with respect to environmental requirements.