Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Προπαρασκευαστική δράση – Ανταλλαγή οδικής ασφάλειας της ΕΕ +
Αριθμός αναφοράς: MOVE/2022/OP/0015
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79411000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα γενικής διαχείρισης
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Με βάση την εμπειρία που αποκτήθηκε σε προηγούμενο πιλοτικό σχέδιο, αυτή η προπαρασκευαστική δράση θα υποστηρίξει την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών μεταξύ των επαγγελματιών οδικής ασφάλειας στα κράτη μέλη και θα αυξήσει την ευαισθητοποίηση σχετικά με τις βασικές πολιτικές και παρεμβάσεις που θα μπορούσαν να βελτιώσουν σημαντικά την οδική ασφάλεια σε ολόκληρη την ΕΕ. Θα εστιαστεί στη διασφάλιση της μεταφοράς γνώσεων και εμπειρίας από τα κράτη μέλη με καλές επιδόσεις προς εκείνα όπου οι καταγραφές οδικής ασφάλειας είναι πολύ χαμηλότερες από τον μέσο όρο της ΕΕ.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 900 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79411000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα γενικής διαχείρισης
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Preparatory Action – EU Road Safety Exchange +
Reference number: MOVE/2022/OP/0015
II.1.2)Main CPV code79411000 General management consultancy services
II.1.4)Short description:
Building on the experience acquired in a previous pilot project, this preparatory action will support the exchange of knowledge and experience between road safety professionals in the Member States and raise awareness of the key policies and interventions that could significantly improve road safety across the EU. It will focus on ensuring a transfer of knowledge and experience from well-performing Member States towards those where road safety records are well below the EU average.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 900 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79411000 General management consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Preparatory action – EU Road Safety Exchange +
Base giuridica:
Regolamento (UE, Euratom) n. 2018/1046
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Azione preparatoria – Scambio dell'UE per la sicurezza stradale +
Numero di riferimento: MOVE/2022/OP/0015
II.1.2)Codice CPV principale79411000 Servizi generali di consulenza gestionale
II.1.4)Breve descrizione:
Sulla base dell'esperienza acquisita in un precedente progetto pilota, la presente azione preparatoria sosterrà lo scambio di conoscenze ed esperienze tra i professionisti della sicurezza stradale negli Stati membri e aumenterà la consapevolezza delle principali politiche e interventi che potrebbero migliorare significativamente la sicurezza stradale in tutta l'UE. Si concentrerà sulla garanzia di un trasferimento di conoscenze ed esperienze dagli Stati membri con risultati positivi verso quelli in cui i dati relativi alla sicurezza stradale sono ben al di sotto della media dell'UE.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 900 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari79411000 Servizi generali di consulenza gestionale
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Parengiamieji veiksmai – ES patirties mainų projektas „EU Road Safety Exchange +“
Nuorodos numeris: MOVE/2022/OP/0015
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas79411000 Bendrojo valdymo konsultacinės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Remiantis ankstesnio bandomojo projekto metu įgyta patirtimi, šiais parengiamaisiais veiksmais bus remiamas valstybių narių kelių eismo saugos specialistų keitimasis žiniomis ir patirtimi bei didinamas informuotumas apie pagrindines politikos kryptis ir intervencijas, kurios galėtų gerokai pagerinti kelių eismo saugą visoje ES. Bus siekiama užtikrinti gerai besitvarkančių valstybių narių žinių ir patirties perdavimą toms valstybėms narėms, kuriose kelių eismo saugos rodikliai yra gerokai prastesni už ES vidurkį.
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 900 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)79411000 Bendrojo valdymo konsultacinės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas: