Η παρούσα προκήρυξη προορίζεται μόνο για προκαταρκτική ενημέρωση
Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Μελέτη προσδιορισμού μιας προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79314000 Μελέτη σκοπιμότητας
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η Επιτροπή της ΕΕ ενεργοποιεί μια εξωτερική μελέτη για τον προσδιορισμό / την ανάπτυξη μιας ενιαίας, ουδέτερης προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού στα κράτη μέλη και στην ΕΕ. Η μελέτη θα πρέπει να παράσχει ένα εργαλείο για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς καπνού σε μεμονωμένα κράτη μέλη και για την ΕΕ στο σύνολό της. Η μελέτη θα πρέπει επίσης να περιλαμβάνει εκτιμήσεις για τον τρόπο μέτρησης του εμπορίου των προϊόντων καπνού, δηλαδή τη ροή των προϊόντων αυτών προς, σε και από την ΕΕ.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 300 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Το παράνομο εμπόριο στα τσιγάρα και σε άλλα προϊόντα καπνού είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο το οποίο, στην ΕΕ μόνο, οδηγεί σε ετήσια απώλεια περισσότερων από 10 000 000 000 EUR στα δημόσια έσοδα. Η επικοινωνία του 2013 από την Επιτροπή της ΕΕ «Ενισχύοντας τη μάχη για την καταπολέμηση του λαθρεμπορίου τσιγάρων και άλλων μορφών παράνομου εμπορίου στα προϊόντα καπνού — Μία ολοκληρωμένη στρατηγική της ΕΕ» προσδιόρισε έναν αριθμό ενεργειών που πρέπει να ληφθούν για να περιοριστεί το παράνομο εμπόριο στα προϊόντα καπνού, όπως η βελτίωση της μέτρησης του παράνομου εμπορίου καπνού.
Σε αυτό το πλαίσιο η Επιτροπή της ΕΕ ενεργοποιεί μια εξωτερική μελέτη για τον προσδιορισμό / την ανάπτυξη μιας ενιαίας, ουδέτερης προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού στα κράτη μέλη και την ΕΕ. Η μελέτη θα πρέπει να παράσχει ένα εργαλείο για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς καπνού σε μεμονωμένα κράτη μέλη και για την ΕΕ στο σύνολό της. Η μελέτη θα πρέπει επίσης να περιλαμβάνει εκτιμήσεις για τον τρόπο μέτρησης του εμπορίου των προϊόντων καπνού, δηλαδή τη ροή των προϊόντων αυτών προς, σε και από την ΕΕ.
This notice is for prior information only
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Study to identify an approach to measure the illicit market in tobacco products
II.1.2)Main CPV code79314000 Feasibility study
II.1.4)Short description:
The EU Commission is commissioning an external study to identify / develop a uniform, neutral approach to measuring the illicit market in tobacco products in Member States and the EU. The study should provide a tool to measure the illicit tobacco market in individual Member States and for the EU as a whole. The study should also include considerations on how to measure trade in tobacco products i.e. the flow of such products into, around and out of the EU.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 300 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Illicit trade in cigarettes and other tobacco products is a global phenomenon which, in the EU alone, results in an annual loss of more than 10 000 000 000 EUR in public revenue. The 2013 Communication from the EU Commission "Stepping up the fight against cigarette smuggling and other forms of illicit trade in tobacco products — A comprehensive EU Strategy" identified a number of actions to be taken to curb the illicit trade in tobacco products, including improving the measurement of the illicit tobacco trade.
In this context the EU Commission is commissioning an external study to identify / develop a uniform, neutral approach to measuring the illicit market in tobacco products in Member States and the EU. The study should provide a tool to measure the illicit tobacco market in individual Member States and for the EU as a whole. The study should also include considerations on how to measure trade in tobacco products i.e. the flow of such products into, around and out of the EU.