Il-bażi ġuridika:
Regolament (UE, Euratom) Nru 2018/1046
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Il-Proġett Orizzont Ewropa: Liġijiet tal-Kontroll tat-Titjir u Moniters tad-Dejta tal-Ajru
Numru ta' referenza: EASA.2021.HVP.28
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV73000000 Servizzi ta' riċerka u żvilupp u servizzi relatati mal-konsulenza
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
Din is-sejħa għall-offerti tindirizza l-metodi ta’ żvilupp ulterjuri għaż-żewġ suġġetti li ġejjin:
— il-monitoraġġ u d-detezzjoni f’ħin reali ta’ żbalji tal-liġijiet kumplessi tal-kontroll tat-titjir (lott 1); u
— it-titjib tad-detezzjoni u t-tolleranza għal mekkaniżmi ta’ falliment kumplessi tas-sonda tad-dejta tal-arja (lott 2).
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 1 520 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: iva
L-offerti jistgħu jintbagħtu għal l-ogħla għadd ta' lottijiet: 2
II.2)Deskrizzjoni
II.2.1)Titlu:
Monitoraġġ tal-Liġijiet tal-Kontroll tat-Titjir
Nru tal-lott: 1
II.2.2)Kodiċi(jiet) addizzjonali tal-VKK73100000 Servizzi ta' riċerka u żvilupp sperimentali
73200000 Servizzi ta' konsulenza dwar ir-riċerka u l-iżvilupp
73300000 Disinn u eżekuzzjoni tar-riċerka u l-iżvilupp
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
Il-proġett għandu l-għan li jinvestiga l-introduzzjoni tal-liġi tal-kontroll tat-titjir biex jiġu identifikati l-iżbalji. Għandhom jiġu identifikati żbalji potenzjali fil-liġi tal-kontroll, u jeħtieġ li tiġi ddeterminata l-kritikalità tagħhom. Għandhom jiġu proposti moniters multipli biex jidentifikaw żbalji bħal dawn mingħajr ma jitqies l-isforz meħtieġ involut. L-isfidi ewlenin għall-użu ta’ moniters multipli huma:
• id-detezzjoni tkun effettiva meta l-mezzi tad-detezzjoni jkunu indipendenti biżżejjed mill-oġġett li jkun qiegħed jiġi mmonitorjat;
• il-monitoraġġ indipendenti jeħtieġ li jkun iddisinjat b’limiti u ħinijiet ta’ konferma li ma jkunux għoljin wisq li jiskattaw meta ma jkunux meħtieġa, u lanqas daqshekk baxxi li jwasslu għal detezzjonijiet foloz; u
• jista’ jkun diffiċli li wieħed jimmonitorja l-imġiba tal-inġenju tal-ajru biex jiddetermina jekk ir-rispons tal-inġenju tal-ajru hux ġej minn żball fil-liġi tal-kontroll tat-titjira, imġiba normali f’fażi partikolari tat-titjira, u/jew perturbazzjoni esterna.
Detezzjoni u Dijanjożi Mtejba tal-Iżbalji fid-Dejta tal-Ajru, u Kontroll b’Tolleranza għall-Ħsara
Nru tal-lott: 2
Diversi avvenimenti riċenti tas-sikurezza enfasizzaw li s-sorsi ta’ modalità komuni jistgħu jaffettwaw b’mod konsistenti żewġ parametri jew aktar tad-dejta tal-ajru u jibqgħu ma jinstabux permezz ta’ kontroverifiki individwali u ta’ konsistenza tal-ogħla livell, li jirriżultaw fl-użu ta’ parametri żbaljati tad-dejta tal-ajru (eż. veloċità tal-ajru, angolu ta’ attakk) fil-liġijiet tal-kontroll tat-titjir.
• Saru sforzi kbar fis-snin riċenti biex jikkaratterizzaw il-kundizzjonijiet ta’ silġ u ambjentali li sondi tad-dejta tal-arja huma soġġetti għalihom matul it-titjira u jżidu l-istandards tal-kwalifikazzjoni;
• Madankollu, żbalji fid-disinn jew fil-manutenzjoni, ħbit ikkawżat mill-għasafar, projezzjonijiet tar-ramel, irmied vulkaniku, eċċ., huma wkoll sorsi potenzjali ta’ modalità komuni, u soluzzjonijiet parzjali (eż. effiċjenti f’kundizzjoni ta’ titjira partikolari biss) ġew żviluppati biex jindirizzaw dawk l-avvenimenti.
Il-proġett għandu l-għan li jiżviluppa aktar il-fehim ta’ tali mekkaniżmi ta’ falliment, u li jiżviluppa soluzzjonijiet. Dan se jtejjeb l-istandards taċ-ċertifikazzjoni tal-EASA, u jappoġġja l-evalwazzjoni ta’ disinji ġodda proposti mill-manifatturi tal-inġenji tal-ajru.