Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Υπηρεσίες - 8689-2021
Βέλγιο-Βρυξέλλες: Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το σχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις
2021/S 006-008689
Γνωστοποίηση συναφθείσας σύμβασης
Αποτελέσματα της διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Υπηρεσίες
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το σχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0030
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αυτή η σύμβαση θα στοχεύει στην υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τις γνώσεις που σχετίζονται με το περιβάλλον και απαιτούνται για τον εποικοδομητικό διάλογο με τα κράτη μέλη κατά την προετοιμασία των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
Σκοπός αυτής της σύμβασης είναι η συμπλήρωση των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν εντός της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οι οποίες θα εξετάζουν, θα αξιολογούν και θα παρέχουν ανάδραση σχετικά με τα προσχέδια των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
Η σύμβαση συνεπάγεται την παροχή λεπτομερούς υποστήριξης σε σχέση με την εκ των προτέρων ανάλυση συγκεκριμένων ανά χώρα περιβαλλοντικών στόχων, προετοιμάζοντας μεμονωμένα δελτία ανά κράτος μέλος. Θα παρέχει επίσης ανάλυση των τρεχουσών αναγκών/προκλήσεων για τους περιβαλλοντικούς στόχους και σε συνάρτηση με τις συστάσεις της Επιτροπής για συγκεκριμένους περιβαλλοντικούς στόχους και λαμβάνοντας υπόψη την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία. Μετά την υποβολή του προσχεδίου των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ, η παρούσα σύμβαση θα παρέχει στήριξη στη ΓΔ Περιβάλλοντος ως προς την αξιολόγηση των περιβαλλοντικών τμημάτων του προσχεδίου των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ.
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Υποστήριξη στην αξιολόγηση για το σχέδιο των στρατηγικών σχεδίων της ΚΓΠ όσον αφορά τις περιβαλλοντικές απαιτήσεις.
Skelbimas apie sutarties skyrimą
Pirkimo procedūros rezultatai
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) strateginių planų projektų vertinimo parama, atsižvelgiant į aplinkosaugos reikalavimus
Nuorodos numeris: ENV/2020/OP/0030
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Šia sutartimi siekiama remti Europos Komisiją, teikiant su aplinka susijusias žinias, kurių reikia siekiant palaikyti konstruktyvų pokalbį su valstybėmis narėmis joms rengiant bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) strateginius planus.
Šia sutartimi siekiama papildyti veiksmus, kuriuos reikia atlikti Europos Komisijoje, kurių reikės atrenkant, vertinant ir teikiant atsiliepimus apie BŽŪP strateginių planų projektus.
Pagal sutartį reikės teikti išsamią paramą, susijusią su konkrečioje šalyje esančių aplinkos apsaugos tikslų išankstine analize parengiant individualius valstybių narių aprašus. Taip pat bus atliekama aplinkosaugos tikslų dabartinių poreikių / iššūkių analizė ir atsižvelgiant į Komisijos rekomendacijas dėl su aplinkosauga susijusių specifinių tikslų bei atsižvelgiant į Europos žaliąjį kursą. Pateikus BŽŪP strateginių planų projektus pagal šią sutartį reikės teikti paramą Aplinkos generaliniam direktoratui vertinant su aplinkosauga susijusias BŽŪP strateginių planų projektų dalis.
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) strateginių planų projektų vertinimo parama, atsižvelgiant į aplinkosaugos reikalavimus.